Bizlerle hızlıca iletişime geçebilirsiniz.

Hemen Ara

Ergen Danışmanlığı

Ergen danışmanlığı, çocukluktan genç yetişkinliğe geçiş evresi olan ergenlik dönemindeki bireylere verilen ruh sağlığı hizmetidir. Ergenlik dönemi hem biyolojik hem de psikolojik olarak çalkantılı ve karmaşık bir süreçtir. Bu zorlu süreçte hem aileler hem de ergenlik çağındaki genç yetişkinler bir takım problemler ile karşılaşabilirler.

Kendini ortaya koymayı, daha özgür ve daha esnek sınırlara sahip olmayı isteyen çocuk, değişen duygu durumu ve fizyolojisi sebebiyle daha asi ve öfkeli olabilir. Anne babalar, çocuğun davranışlarındaki bu ani değişimde ve aile kurallarını esnetmek istemesinde sorun yaşayabilirler.

Ergen danışmanlığı, ergenlik dönemindeki bireylerin aile, okul, kişiler arası ilişkiler veya herhangi bir sebeple yaşadıkları sorunları ele alır. Bireyin stresini azaltmaya, okul başarısını ve özgüvenini arttırmaya yardımcı olur. Psikososyal gelişimine katkı sağlar. Ayrıca, ergenlik çağı depresyonu, madde kullanımı ve antisosyal davranışların da önüne geçilmesinde yardımcı olmaktadır. Zorunlu bir geçiş dönemi yaşayan ergen bireyin fizyolojik, sosyal ve duygusal gelişiminin aile tarafından en doğru şekilde takip edilerek desteklenmesini sağlayan ergen danışmanlığında süreç; ergenler ve ebeveynleri ile birlikte yürütülmektedir.

Ergenlik dönemindeki bireyin daha sağlıklı, pozitif, mutlu ve kendini ifade eden bir birey olması için ergen ile yapılan çalışmalarda, eşzamanlı olarak veya farklı zamanlarda aileler de sürece katılır. Çocuklarının bu zor sürecini anlamaları, sürecin genel özellikleri, aile içindeki beklentiler, ergen karşısındaki tutumlarının nasıl olması gerektiği konusunda aileler bilgilendirilerek aile içinde bir denge kurulması sağlanır. Seanslar, sorunun büyüklüğüne göre 8 ile 14 seans aralığında devam edebilir.

Hangi Alanlarda Ergen Danışmalığından Faydalanabilirsiniz?

 1. Ergenlikte aile desteği nasıl olmalı
 2. Ergen ile aile arasındaki çatışmalar ve iletişim problemleri,
 3. Sınav kaygısı
 4. Ergenlikte madde kullanımı
 5. Davranış problemleri
 6. Ergenlikte kimlik oluşumu
 7. Ergenlikte öfke ve saldırganlık
 8. Ergenlikte değişken duygusal tepkiler
 9. Arkadaş ilişkilerinde zorlanma
 10. Özgüven sorunları
 11. Uyku problemleri- Kabuslar
 12. Ergenlikte dışlanma
 13. Ergenlikte suç işleme
 14. Ergenlikte çalma davranışı
 15. Ergenlik döneminde anti-sosyal davranışlar (okuldan kaçma)
 16. Ergenlikte kaygı bozukluğu/ Anksiyete
 17. Ergenlikte obsesif- takıntılı davranışlar
 18. Sosyal fobi/ Sosyal kaygı
 19. Ergenlik dönemi depresyonu
 20. Ergenlikte dikkat eksikliği

Bizlerle hızlıca iletişime geçebilirsiniz.

İletişim Bilgileri

Adres

Fenerbahçe Mahallesi Bağdat Caddesi No:92 Cadde Suit K:3 D:8 Kadıköy/İSTANBUL

Telefon

+90 533 470 75 57

Mail

danismanhandannarman@gmail.com