Bizlerle hızlıca iletişime geçebilirsiniz.

Hemen Ara

EVLİLİK VE ÇİFT DANIŞMANLIĞI

Çiftler arası çeşitli problemleri ele alan, bireylerin bilişsel ve duygusal problemlerinin çözümünü amaçlayan, aralarındaki ilişkiyi geliştirmelerine yönelik bir danışmanlık hizmetidir. Çiftler arası çatışma konularının belirlenmesine, sorunların daha iyi anlaşılmasına ve çiftlerin sorumluluk ve rollerini daha iyi benimsemesine yardımcı olur. Çift danışmanlığından yararlanmak için illa çok çatışmalı ve sorunlu bir evliliğe sahip olmak gerekmez, bazen çiftler arası küçük iletişim hatalarının düzelmesinin bile ilişki için büyük faydalar sağladığı görülmüştür. Çiftlere yönelik yapılan bu danışmanlık hizmetinde iletişim kurma, çatışma çözme, farklılıkları uzlaştırabilme ve sağlıklı tartışma becerileri kazandırma amaçlanmaktadır. Yapılan bu danışmanlık hizmeti, ilişkide yaşanan pek çok krizin çözülmesi ve ilişkinin onarılmasına hizmet ettiği gibi, devam etmesi mümkün olmayan ilişkilerin sağlıklı bir şekilde bitirilebilmesine de yardımcı olabilir. İlişkilerde yaşanan zorluklar karşılıklı etkileşimlerin sonucunda ortaya çıkmaktadır.

 Evlilik ve Çift danışmanlığı hizmetinde amaç, ilişkide hatalı tarafı bulmak değil, yaşanan sorunu tanımlamaya çalışarak iki tarafın da bu sorunun oluşumundaki rolünü ortaya çıkarmak, çiftin gerçekte birbirine ne anlatmak istediğini bulmaktır. Böylece çiftlerin, yaşanan sorunlarla ilgili daha gerçekçi çözüm yolları bulmalarına yardımcı olmaktadır.

Yapılan araştırmalarda elde edilen sonuçlara göre; mutlu olan çiftlerin hastalık oranları düşmekte ve bağışıklık sistemleri güçlenmektedir. İlişkilerinde mutluluğu yakalayabilen çiftlerin ömürleri uzamakta mutsuz evliliklerde ise çiftlerde ve çocuklarda psikolojik problemlerin görülme olasılığı artmaktadır.

İlişki, bakım ve özen ister. Eşler/partnerler ilişkide mutlu olma ve mutlu kalabilme niyetini alarak ilişkileri için çaba harcamalıdır. İlişkiye gereken özen gösterilmediğinde başta çocuklar olmak üzere, çiftler ayrı ayrı çok olumsuz etkilenmekte ve bu negatif etkiler çok uzun yıllar devam etmektedir.

Evlilik ve Çift danışmanlığı, evliliğin/ilişkinin her aşamasında alınabilecek bir hizmettir. Özellikle sorunlar çok büyümeden destek alınması, ilerleyen süreçte çıkabilecek sorunları ve krizleri önleyici niteliktedir. Evlilik/ilişki uzun süre ihmal edilirse ve olumsuz deneyimler ne kadar çok olursa sağlıklı, mutlu bir ilişki kurma ve ilişkilerin devam etme olasılığı o oranda azalmaktadır. Hastalıklarda erken teşhisin hayatı kurtarması gibi evliliklerde de sorunlara erken müdahale etmek ve önlem almak, devam edebilecek ilişkileri kurtarabilir ve ileride yaşanacak birçok acının ve onarımı zor olabilecek kötü olayların yaşanmasını engelleyebilir. Seanslar, haftada bir 1 saat olmak üzere sorunun büyüklüğüne göre 5 ila 20 seans aralığında devam edebilir.

Evlilik ve Çift Danışmanlığında Temel İlkeler

 • Evlilik ve Çift danışmanlığında temel hedef, ilişkiyi sağlıklı ve güvenli bir ilişki haline getirmektir. Bu nedenle çiftlerle çalışılırken hatalı ya da suçlu aranmaz. Var olan sorunu çözmek için iki tarafın da sorumluluğu alması sağlanır.
 • Evlilik ve Çift danışmanı, avukat ya da hâkim değildir. Kimin haklı kimin haksız olduğuna karar vermez. Çiftlerin haksızlık duygularını neden hissettiklerini anlamaya çalışır.
 • Evlilik ve Çift danışmanı taraf tutmaz.
 • Her iki tarafın da kendini güvende, anlaşılmış hissetmesini ve çiftlerin birbirlerinin romantik ve psikolojik ihtiyaçlarını karşılayabilmelerini amaçlar.

Evlilik ve Çift Danışmanı Şu Temellerden Hareket Eder:

 1. Çiftler birbirinin uzmanı olmalıdır.
 2. Birbirini iyi tanıyan çiftler, birbirlerini memnun etmeyi ve sakinleştirmeyi bilmelidir.
 3. Günlük hayatları yoğun olan çiftler, bağlantıda kalabilmek için uyuma ve uyanma vakitlerinde ritüeller yaratmalıdır.
 4. Çiftler, hayatta birbirlerinin ilk başvurduğu kişiler olmalıdır.
 5. Çiftler, hayatlarındaki başka meselelerle uğraşırken (kendi aileleri, arkadaşlar, iş, sosyal hayat vb) önceliğin her zaman eşi/partneri olduğunu hissetmeli ve bunu da eşine/partnerine hissettirmelidir.
 6. Çiftler, beraber yaşamaya devam etmek istiyorlarsa, iyi kavga edebilmeyi öğrenmelidir.
 7. Çiftler, göz teması kurarak herhangi bir anda aşkı yeniden alevlendirebilir.
 8. Çiftler, birbirlerinin stresini azaltıp, sağlığını daha iyi tutabilir.

Evlilik Öncesi Danışmanlık

Evliliğe hazırlık sürecinde; ileride oluşabilecek krizlerin önlenmesi ve sağlıklı temeller üzerine evliliğin oturtulması amacıyla, çiftlere verilen bir danışmanlık hizmetidir. Evliliğin ilk yılları riskli dönemler olduğu için bu yıllarda evlilik yara alırsa ilişkinin onarılması daha zor olmaktadır. Eşler birbirlerini tanıma ve birbirlerine uyum sağlama sürecinde oldukları için krizlere ve sorunlara karşı toleransları daha azdır. Oluşabilecek problemleri önceden konuşmak, evlilik süreci ve sağlıklı ilişki kurma konusunda danışmanlık almak riski en aza indirmektedir. Evlilik kurumu özen ve bakım isteyen bir kurumdur. Bu sebeplerden dolayı; evlilik öncesi danışmanlık hizmeti, evlilik öncesindeki nişanlı bütün çiftlere önerilmektedir.

Bizlerle hızlıca iletişime geçebilirsiniz.

İletişim Bilgileri

Adres

Fenerbahçe Mahallesi Bağdat Caddesi No:92 Cadde Suit K:3 D:8 Kadıköy/İSTANBUL

Telefon

+90 533 470 75 57

Mail

danismanhandannarman@gmail.com